efatmahbaz

عفت ماهباز
بررسی فراموشم مکن منیره برادران PDF Print E-mail

فراموشم مکن!

نوشته منیره برادران

شنبه, 04/11/1390 - 13:56

بررسی «فراموشم مکن» زندان‌‌نگاری عفت ماهباز از مجموعه‌ی بررسی ادبیات زندان شماره‌ی ۱۸ در دفتر خاک
منیره برادران

«فراموشم مکن» عنوان کتاب زندان‌نگاری عفت ماهباز، نام گلی است که تمنا و انتظار عاشق از معشوق را تداعی می‌کند. ولی این دو واژه‌ی آشنا بر روی جلد کتاب خاطرات زندان، تمنائی است فرا‌تر از رابطه‌ی دو فرد، انتظاری است از همه‌ی ما که فراموششان نکنیم.

Read more...
 
کنفرانس بنیاد پژوهش‌ها، پل ارتباطی میان فمینیست‌های ایران PDF Print E-mail

 


کنفرانس بنیاد پژوهش‌ها، پل ارتباطی میان فمینیست‌های ایران1

سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۰۲۱ ژوين ۲۰۱۱

efat-paris2010.jpg
سال ها است که برخی از زنان ایرانی سراسر دنیا، هرسال به سفر سه روزه «بنیاد پژوهش‌های زنان ایران» می‌روند. این بنیاد نه به حزبی وابسته است و نه هیچ دولتی از آن حمایت می‌کند، پس چگونه است که توانسته پس از ۲۲ سال، همچنان پایدار بماند؟
Read more...
 
نگاهی به روند برگزاری کنفرانس بنیاد پژوهش‌های زنان PDF Print E-mail

نگاهی به روند برگزاری کنفرانس بنیاد پژوهش‌های زنان2

 

عفت ماهباز- بیست و دومین کنفرانس سالانه «بنیاد پژوهش‌های زنان ایران»، سوم تا پنجم تیر ماه جاری در شهر آمسفورت هلند برگزار شد. نوشته زیر گزارشی است به بهانه برگزاری این کنفرانس، درباره فراز و نشیب‌های این بنیاد و برخی افراد تاثیرگذار در شکل‌گیری آن.


زنان فعالی که معمولاً هر ساله به کنفرانس بنیاد پژوهش‌های زنان می‌آیند، از رشد فکری و آگاهی‌های اجتماعی مطلوبی برخوردارند اما با وجود این همچنان تعداد انگشت‌شماری از آنان در گذشته‌های دور سیر می‌کنند.

Read more...
 
فقط به‌خاطر دنیایی به‌تر، مصاحبه با عفت ماهباز PDF Print E-mail


فقط به‌خاطر دنیایی به‌تر، مصاحبه با عفت ماهباز، نویسنده‌ی کتاب فراموشم مکن، دویچه وله

مصاحبه‌گر: ب. امید

عفت ماهباز، که هفت سال از زندگی خود را در زندان‌های جمهوری اسلامی گذرانیده است، درباره‌ی انگیزه‌ی نوشتن خاطرات خود می‌گوید: « برای این نوشتم

که این دردها و این اعدام‌های فجیع که صورت گرفته، دوباره تکرار نشود.»

دویچه‌وله: شما حدود هفت سال از عمرتان را در زندان‌های جمهوری اسلامی گذراندید. عنوان کتابی که در این باره منتشر کرده‌اید، «فراموشم مکن». است. چه انگیزه‌ای باعث شد دست به نوشتن خاطرات‌تان از این دوران بزنید؟

Read more...
 
هاله، دختر ایران و مادر صلح PDF Print E-mail

 

هاله، دختر ایران و مادر صلح
اامروز صبح ما خارج‌نشینان با هق‌هق گریه، مرگ هاله، زن صلح‌طلب ایران را به هم تسلیت گفتیم. مرگی چنان نابهنگام که انگار «ندایی» دیگر را از دست داده‌ایم؛ ندایی که می‌دانست چرا در ایران، زنان برابری ندارند و مردم در بندند. ما به هم تسلیت گفتیم، در مرگ زنی عاشق و سربلند که لبخندش را در خاک پرپر کردندد

ع- امروز (چهارشنبه یازدهم خرداد)، خورشید بغضش را ترکاند. از همان صبح باد و باران، کوچه و خیابان در عزای هاله سحابی ماتم گرفت. امروز صبح ماموران، لبخند خورشیدی زنی را چاک‌چاک کردند و مهربانی‌اش را به خاک سپردند و زمین و زمان هم گریستند.

امروز زهرا سحابی مادر هاله، در شوک از دست دادن دخترش در گوشه‌ای از خانه نشست و به زمین زل زد. مادر هاله پاى تلفن می‌گفت: «اين آقايون به ما

گفتن امضا بده كه هاله به صورت طبيعى فوت كرده، مشكل قلبى داشته تا پيكرشو بهتون تحويل بديم، ما هم امضا داديم، به خدا چندبار امضا دادم اما

Read more...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

مطلب دیگر