efatmahbaz

جان شیفته گلشیفته، در بازار آشفته PDF Print E-mail

 

جان شیفته گلشیفته، در بازار آشفته

 

فضای مجازی هنوز پس از گذشت چند هفته از انتشار دو عکس برهنه گل شیفته فراهانی در فیس بوک، از بحث و جنجال آکنده است. در یکی از دو عکس نیم تنه راست گل شیفته برهنه دیده می شود و عکسِ دیگر او که با دو دست خود سینه هایش را پوشانده است. بحث در باره این موضوع آنچنان بوده است که حتی بحران اتمی، تحریم های فلج کننده جنگ، درگیری احتمالی در ایران، و انتخابات آتی ایران را تحت تأثیر خود قرار داده است. به طوریکه صدها نفر در سنین مختلف در باره برهنگی گل شیفته و چرایی آن، روی فیس بوک و یا وبلاگ هایشان اظهار نظر کرده اند و هنوز این اظهار نظرها همچنان ادامه دارد.

 

جالب تر، این است که در هر محفلی حتی در مجالس عزاداری بحث بر سر برهنگی گل شیفته جریان داشته و دارد. در این محافل تقریباَ همان اظهار نظرهای فضای مجازی را می توانستی بشنوی. در همان روز اول در کلیپ سیاه و سفیدی که تصویری از آن نیز در صفحه فیسبوک گلشیفته فراهانی قرار داده شده بیش از ۲۰ هزار نفر گزینه ی «پسندیدم» را برگزیدند. بعد از آنکه این عکس از روی صفحه ی فیس بوک او برداشته شد و در فیس بوک حمایت از گل شیفته، زیرعنوان "ویدئوکلیپ گل شیفته فراهانی" در جشنواره سزار فرانسه ۲۰۱۲ ، بیش از هزار نفر نظر داده اند 1681 آن را "شر" شده اند و هشت هزار و 602 نفر آن را پسندیدند- لایک زدند - در همان صفحه زیر یکی از عکس های برهنه او نوزده هزار و نهصد نفر لایک زده اند، دوازده هزار و 683 کامنت گذاشته و دو هزار نفر آن را "شر" کرده اند.

در فیس بوک جامعه ایرانی، رخداد چنین ماجرایی نادر است و این نشان از اهمیت موضوع برای عده ای بویژه جوانان دارد. در این میان، موافقان و مخالفان برهنگی خانم گل شیفته از هر دوسو ، گاه به هم تاخته اند حتی بعضی ها از سخن های رکیک و ناروا هم در حق "گلشیفته" دریغ نکردند. شاید تنها کسی که در این میان بیش از هر کس دیگر شگفت زده شده خود گل شیفته باشد که در هنگام تصمیم به این عمل، به عنوان بخشی از کار هنری اش حتما اگاهانه و همه جانبه این تصمیم را اتخاذ کرده است. اما آیا پیش بینی های او درست از آب در آمدند؟ شاید نه . چنانچه روز بعد با توجه به صحبت های پدر گلشیفته - آقای بهزاد فراهانی ، پیشکسوت تئاتر و دوبله درایران - که ساختگی و جعلی بودن فیلم ها و عکس ها را مطرح کرد عکس های گل شیفته از وبسایت فیگارو حذف شد و همچنین فیلم رسماً از روی سایت یوتیوپ پاک شد! خود گل شیفته هم فیلم و عکس را از روی صفحه فیس بوک و وب سایت شخصی خود برداشت! از آنجایی که گلشیفته با آشفته بازار ایران آشنا است و می داند نتیجه ی نشر چنین تصویر هایی چه عکس العمل هایی خواهد داشت حتا از سوی برخی روشنفکران هم. پس اصولا چرا دست به این کار زده است؟

برخی از کار او قدردانی کرده و تشویقش کرده اند و بعضی دیگر با کلمات مستهجن و کین ورزانه عملکرد این هنرمند را زشت و قبیح خوانده اند. عده ایی – البته آرام تر ها - گله مند بودند که چطور ایشان آنچنان سکسی نیستند و تن و بدن زیباتری نداشتند تا عرضه کنند ..: و دیگری – شجاعانه- کار او را اِعمال حق آزادی بيان دانسته است

.

یکی گفت: «گل شیفته نماینده جنبش زنان است.» دیگری او را «نماینده سینما گران ایران » و یا....دانست . یکی او را با فروغ فروخزاد مقایسه کرده و دیگرانی او را فاحشه خواندند که برای خودنمایی، خود را عریان کرده و یا یکی دیگر انتخاب زمان او را زیر سوال برد و از پیوند این هنرپیشه با جنبش سبز ایران سخن گفت. و همین را یکی از نقاط ضربه زدن به او را فراهم آوردند. عده ای دیگر این کار او را عملکردی منفی برای جامعه ی سبز ایران دانستند. عده ای هم گفتند: انتخابات نزدیک است، و یا اینکه در ایران شمار دستگیری ها زیادتر شده است، و یا دوباره قصد قتل عام زندانی ها را دارند؟. و در آخر گروهی دیگر هم "این کار را نه یک کار هنری بلکه آن را یک کار کاملا سیاسی دانسته اند.

چه ها و در چه حیطه ایی سخن گفته شد؟

«مسائل اصلی از قبيل مسئله زندانيان سياسی و انتخابات را تحت الشعاع قرا داده است.»و « خطای راهبردی است که کنشگران مدنی و فعالان سياسی ، مسائل فرعی را جايگزين مسائل اصلی کنند»

و در دفاع از او گفته شد :«انصافاً بفرمائيد خانم فراهانی چه موقع بايد کاری را که کرد می کرد تا او و مدافعانش را به وقت ناشناسی، لطمه زدن به زندانيان سياسی و اخلال در فعاليتهای جنبش سبز متهم نکنيد؟ در دو سال اخير، کدام روز بوده است که زندانی سياسی نداشته ايم يا با بحران سياسی رو به رو نبوده »

«اگه اینقدر لخت شدن مفیده و تمام مشکلات روانی و یحتمل اقتصادی سیاسی کشور را حل می کند لباس هامون را در بیاریم چندتا عکس اپلود کنیم».

«. دفاع از اقدام ايشان، صرفنظر از اين که انگيزه ايشان چه بوده است و ما در باره برهنه شدن چه نظری داريم، دفاع از دموکراسی است».حمايت از گلشيفته فراهانی حمايت از حقوق همه زنان ايران است.

یکی هم با مقایسه کار او با زنان ایرانی که در خارج از کشور لخت شدند در واقع به او تذکر می دهند او اولی نیست و ا در صف اول  این کار قرا ر ندارد اصلاح طلبی اش به سخره گرفته و بر او تاخته اند  برای او از مریل استریپ مثال اوردنده که هیچگاه در کارش به این کار تن نداد.....

«به هر حال اینکه این خانم متحول شده، چیز بسیار مثبتی است و امید است که ایشان هم چشمها و گوشهایشان را بیش از اینها باز کنند و برای متحول شدن تنها چشمشان به هم خطهای اصلاح طلبشان نباشد. آیا همین یک برهنگی علیا زیر شمشیر و تازیانه ی اسلام گرایان، برای نشان دادن برابریخواهی، اراده و آزادگی زن شرقی کافی نبود؟»

«مشکل شما با نحوه ی اعتراض دیگران نیست بلکه مشکل شما این است که چرا دیگران پایشان را ازمحدوده ی فکری  شما خارج کرده اند»

«وا خدا مرگم بده، همسایه ها چی فکر می کنند؟؟؟»

«شاید به گلشیفته بد کرده باشن ولی اون حق نداشت که این کار رو بکنه .اون سالیان سال تو ایران محبوب بود ! دوست داشتنی بود ! ولی الان خودش رو برد زیر سوال . هنرمند بود ولی هنرمند ملی بود نباید اینجوری می کرد . جز بدنامی تو مملکت خودش هیچی دیگه الان پشت سرش نیست . جلف گری و سبک گری محض ! حالم ازین آدمای به ظاهر روشن مآب بهم میخوره . اگه همه چیز بخواد عادی بشه تو همین جا اعلام کنید از فردا ما هم همینجوری راه بیفتیم بریم تو خیابونا»

«شمایی که از جنیفر و آنجلینا و ... بت ساختید چرا از گلشیفته که هموطن خودمونه به خاطر کاری که اگر یک هنرپیشه خارجی انجام میداد مورد استقبالتان قرار میگرفت حمایت نکنید؟چه رسد به اینکه این حرکت عتراض هم باشد»

و نظر بابا طاهرعریان در مورد اقدام گلشیفته فراهانی

به اینترنت بدیدم یک کلوزآپ / نمی دونم که اصل یا فتوشاپ/بدل یا اصل ، مو کاری ندارم / دلم در سینه افتاده به تاپ تاپ/*خوشا آنان که پاریس جایشان بی/ درون کافه ها ماویشان بی/اگر گشتن چو بابا نیمه عریون/ خدا را شکر شلوار پایشان بی/خدایا دین تو اندر خطر بی/ دلم بازیچه ی اهل هنر بی/پشیمونم بگو تقصیر مو چیست / گناه مو فقط حظٌ بصر بی/مکن کاری که "بهزاد" ننگش آیو/ ........../تو بهر جایزه لغزیده پایت / در اینجا سوی بابا سنگش آیو/به کافی نت روم آنجا ته وینم/ به اینترنت روم درجا ته وینم/به هر وبلاگ و هر سایتی که آیم / نشان از قامت رعنا ته وینم/یکی لختو و یکی عریون پسنده / یکی با چادرو و تومون پسنده/به هرچه آفریدی طالبی هست/ دل مو عنچه ی خندون پسنده/خدایا کار تو خوب و خفن بی/ ولی این بنده بی چاک و دهن بی/ببخشا گر قصوری رفته از دست/ همش تقصیر این فیلتر شکن بی

ااگر این حرکت برای اعتراض هم نبوده باشه هیج دلیلی نداره که از او حمایت نکنیم

«مسخره است اگه تاییدت کنم. فکر می کنی کار بزرگی کردی چون عشق به مخالفت تو ذات بشره ولی با کارت نه چیزی خراب شد نه چیزی درست شد. تو هیچ کاری نکردی.. ولی نمیدونم دیگه نمیتونم پا به پات تو فیلمات باهات همراهی کنم.نمیدونم چرا؟دیگه دوست ندارم فیلم هاتو ببینم.موفق باشی.»

به شهامت تو افتخار می کنم به این از مرز باید و نباید گذشتن افتخار می کنم. از مرز تن گذشتن و به این رسیدن که هر برهنه شدنی برای تحریک و هوس نیست ، کار هر کسی نیست و به همین خاطر من به تو افتخار میکنم

هر وقت زنی جرات کرد که لخت شه و مریم مقدس نمایی رو بندازه دور بیاد و راجع به گلشیفته نظر بده

همه ی اینایی که تاییدش میکنن حاضرن خواهر و مادرشون اینجور لخت شه؟ آخه چرا داریم به بهونه آزادی همه چیمونو از دست میدیم؟ همه سعی نکنیم ادای روشن فکرارو در بیاریم. کار گلشیفته خیانت به ایران و ایرانی و فرهنگ بود

خیلی برات متاسفم

آفرین به تو خانوم گل.

البته در اینکه ملت رفتارهای "عمه بلقیسی" دارن شکی نیست اما به این
خیلی شیر زنی نوکرییییییم

اون افرادی که موافق این کار گلشیفته هستن همین امشب عکس برهنه ی مادر یا خواهرشون رو توی اینترنت پخش کنن...

میشــه یه ســوال کنــم ؟! من که کامــل متوجــه نشــدم ... اینکه قصــدت از ایـن عکــسا چی بــود ؟! خواستــی چیو ثابــت کنــی ؟

ما ایرانی ها چقدر بدبختیم که قهرمانمون شده تووووووووو

گلشیفته فراهانی بیشتر از این که یک فعال مدنی و یک فرد مدنی باشد یک هنرمند است. همیشه هم در چارچوب هنرمند بودنش کار کرده و هنرمند بودن هم یک اقتضاءهایی دارد به خصوص وقتی که یک زنی وارد دنیای سینما می شود دنیای سینما هم قواعد خودش را دارد!

مسلما شما انسان بزرگی هستید ... از خود گذشتگی شمارا تحسین میکنم .... امیدوارم همه مردم ازاده ایران این کار بزرگ شمارا درک کنند وبدانند گه شما برای بزرگی وازادگی انها اقدام کردید... درود بر شمای فداکار

گلشیفته خانم کار شما از لحاظ اعتقادی هیج ایرادی نداره و شما و هر انسانی آزاد هست هر جور میخواهد باشد ولی یه نکته که باید توجه داشت اینست که بعضی افعال از لحاظ عرفی کار اشتباهی میتونه باشه یعنی عموم مردم شاید اونو قبول نداشته باشند که پیامد این قضیه اینه که باعث ریجکت شدن توسط گروهی بشوی اگر اون گروه برای شما دارای اهمیت زیادی هستند پس بهتر بود این کار را نکنید ولی اگر خلاف این هست اصلا مهم نیست وخوش باش .توجه داشته باشید که تغییر دادن اعتقادات برخی افراد که سالها با آن زندگی گردند خیلی سخت هست.

برای همه ی دوستان متاسفم که با زخم زبون های مکرر ریشه ی خرافه ها و فقر فرهنگی مارو قوی تر میکنن،وقتی توی دانشگاه ها برای کارای ایروتیک درب آتلیه ها رو قفل میکنن باید هم با دیدن حرکت خوب گلشیفته جان این جور بی فرهنگی خودمون رو با اعتتراضمون به دنیا بفهمونیم...

شما هنوز مفهوم آزادی رو درک نکردید ولی بدونید آزادی به عکس برهنه انداختن نیست

دیدم در یکی از کانال های خارجی درباره حضور جانت جکسون با یک سینه برهنه صحبت میشد و مردمشون این رو نمی پستدیدند

امروز یه آقا تا نشست تو تاکسی گفت ببین... (گلشیفته فراهانی) با لخت شدنش چطوری آبرومون رو تو دنیا برد. به شعور همه توهین کرده فلان فلان شده.. راننده برگشت نگاش کرد و گفت: "مردحسابی... طرف دوست داشته لخت شده. دست تو جیبت کرده مگه؟ تو مملکت اختلاس شده رقمش تو ماشین حساب جا نمیشه، هیشکی به شعورش توهین نمیشه، ... زن و بچه مردم رو تو خیابون میگیرن سر چادر و چاقچور میزنند به شعورت برنمی خوره؟ هر روز میری مغازه خرید از ماست و شیر و تخم مرغ قیمتش با دیروز فرق کرده، به شعورت برنمیخوره؟

وی در یکی از آخرین فیلمهایش نشان داد که به چه راحتی میتواند همه چیز (ته مانده اعتقاداتش و حتی جسمش) را فدای رویای جهانی شدن اش کند.
«ملت هوچی و بی اندیشهٔ ایران که لخت شدن خودش را ۳۰ سال است که نادیده می گیرد ... نباید «به لخت شدن گلشیفتهٔ از خود راندهاش ایراد بگیرد».

....نداشتن حجاب و برهنگی مشکلاتش را حل و ریشه کن نمیکند....

مگه زمان شاه كه انقدر فيلم هاى لختى تو ايران درست ميكردن، كسي كاري داشت؟ حالا سر يك همچين حركتى انقدر مردم تمركز كردن و نظر ميدن! آخه چرا؟؟ انقدر ما سطحي شديم؟! ببينيد اين رژيم با ما چيكار كرده كه انقدر چنين چيزي برامون عجيبه. مگه كم هنرپيشه خارجي لخت ديديم؟ ا

"این یکی " دیگه ته ته لیست می باشد! به هر صورت ایشون آزاد هستند ( بخصوص از زمانی که در فرانسه زندگی میکنند و از شوهر خود هم جدا شده اند ) هرجور که میپسندند ، رفتار کنند ! درست ؟؟؟ پس تا این جا هیچ بحثی نیست !
یعنی در یک جمله " مال خودشه و {دوست داشته } بکشه پایین ! "

ولی چند نکته ای که حواشی این موضوع ، ذهن من رو خیلی به فکر وا داشت اینکه : در فیلم کوتاه تبلیغی ، چندین دختر و پسر ، ضمن بیان و صحبت از آزادی روح و جسم و زبان و جامعه ، برهنه شدند که همگی اصالتاً فرانسوی و با این جور مسائل بی پرده و آزاد بار اومدند ... ! هیچ کدوم از این خانم ها ، که مطمئناً این مسئله کم اهمیت یا شاید هم بی اهمیت میتوته باشه ، تا این حد برهنه نشدند ، جز خانم فرهانی !!! یعنی حتی اینجا هم اون ژن معروف ایرانی خودش رو نشون میده که " کاسه داغتر از آش " هستیم ! یا اینکه " اگه همه زن هستند ، من شاه زنم و یه قدم از بقیه بیشتر خودم رو نشون میدم و روی همه رو کم کنم ! "

یعنی یک مجله معتبر ، با یک روز جنجال اینترنتی ، در جا میزنه ؟! مجله ای که هرچی بازدید کننده اینترنتی بیشتر باشه ، به نفعش هست ، چرا بعد از یک روز فقط عکس این خانم رو پاک میکنه؟ بقیه اون 7 8 بازیگر هنوز هستند !!!

اگر خانم فرهانی ، به عظمت و تابوشکنی بودن این حرکتشون واقف نبودند ( که 100% بودند ، من ایشون رو شخصاً میشناسم و هنرمندی است بسیار تیزبین و نکته سنج ! ) پس چرا روز بعد ، این عکس و فیلم از صفخات اینترنتی خودشون حذف شد ؟ مثل معروف " خربزه خوردی ، پای لرزش هم بشین ! " رو همه شنیدیم ... نه !؟

اینکه ظهور این فیلم و عکس ، دقیقاً روز بعد از جایزه آقای فرهادی اتفاق افتاد و اینکه بعد از اون ،سایتهای وابسته به دولت ایران ، چه جور سعی به لوث شدن نام فرهادی و اعتبار گلدن گلوپ کردند ، نیز چیزی نیست جز فقط لبخند به لب من !

اتفاقاً انجام همچین جهش هایی توسط گروه مردان ، میتونه این ذهن پوسیده مسموم رو زودتر از ذهن و فکر جامعه ما پاک کنه تا زنان !!! ... دیگه زنان ، تکراری شده ... مردان " به به گو " و " من پشت سرت ایستاده ام " بیایند خط مقدم صحنه ! پس یاالله ! فردا عکس برهنه اون نویسنده تبعیدی ... پس فردا رقص برهنه دیگر رقصنده ، و و و ... من مطمئن هستم هم خانم فرهانی دلگرمتر خواهد شد ، پشتیبانی خواهد شد ، هم این روند ، سیر صعودی خواهد داشت تااااا پاک شدن ذهن مسموم و عقب مانده جامه ایرانی ... ما منتظریم !

از قدیم گفتن ، یه سوزن به خودت بزن ، یه جوالدوز به مردم !

سیل دختران ایرانی را برای فاحشه گری راهی دبی و کشورهای عربی میکنند کسی نمیگوید آبرویمان رفت. شبها که بیرون میروی همه جا پر از زنان و دختران بدبختی است که برای یک لقمه نان و جا تن به هر چیزی میدهند و این سر افکندگی یک حکومت است نه آنها اما باز تو به غیرتت بر نمیخورد. میریزند توی باغ و خانه ی مردم دسته جمعی به زنانشان تجاوز می کنند نمیگویی آبرویمان رفت. حالا بدن نیمه برهنه ی زنی آبرویت را میبرد؟ شرم بر چنین نگاه کثیف و حقیرانه ای. زنده باد عریانی مغزها و تن ها.

این یک مسئله شخصی است که یک فرد چه کاری را انجام می دهد ، از لحاظ قانونی هم در کشوری که خانم فراهانی این کار را انجام داده جرم نبوده است ، پس افرادی که این همه حرص می خورند این قدر حرص بخورند تا جونشون در بیاد

گلشیفته شایسته تحسین و قابل احترام است . او را آیندگان ما میفهمند همانطور که ما فرخزادها را نفهمیدیم

به حراج گذاشتن تن خود را تلاش برای آزادی زن و حقوق زن نامید خانوم گلشیفته، غافل از اینکه با برهنگی ،فقر فرهنگی را تشدید کردن.

لطفا خانم فراهانی رو با فروغ فرخزاد مقایسه نکنید. کار فروغ کار هنری بود

به چالش کشیده شدن افکارشخصی برای دریافت حقیقت بودن خودش کلی مثبت هست

اگر ما از غربی ها الگو برداری کنیم چه چیزی از خودمان داریم

خوبه شما به همین غربی ها پناهنده شده ای و هزار دروغ بافتی تا بهت اجازه ماندن بدهند گلشیفته صاحب بدن خود است و به هیج کس هم مربوط نیست که چکار با ان میکند شماها اگر غریت داشتید این همه فاحشه در ایران نداشتید

چیزی که امروز باید یاداور بانوی ایرانی بشود نجابتی ست که در تاریخ زبان زد میباشد .خیلی جالب هست وقتی که ما اسم کوروش شاه شاهان را میاوریم همگی افتخار میکنیم اما ایا مثل کوروش فکر میکنید؟ایا به این فکر کردید در سراسر تخت جمشید عکس یک زن وجود ندارد ؟ا.... .لطفا اسم این کار را ازادی نگذارید غیرت مردان غیور ایرانی را زیر پا نگذارید

از او سپاسگزارم انگار آیینه ای جلوی من گرفته می شود و دوباره مرا به یاد خودم می اندازد. آگاه یا ناآگاه مثل این می ماند که آیینه ای را جلوی همه ما گرفت که ما تعریف های خودمان را از آزادی دوباره مرور کنیم و به خصوص در مورد آزادی جسمی و جنسی و آزادی فردی و به عبارتی آزادی حق تسلط بر بدن. ا

گلشیفته فراهانی در فرانسه هنجارشکنی نیست، در فرانسه زنی که نقاب بر چهره می کشد و سرتاپایش را می پوشاند هنجارشکنی می کند و گاهی بهای سیاسی پوشش اش را هم مجبور می شود بپردازد. اما عکس های گلشیفته از مبدا که سفر می کنند و به ما مخاطبین ایرانی که می رسند، به دلایل شرایط سیاسی ایران، هنجارشکن می شوند.

اما تصاویر، ویدیو و اشعار اروتیک اجرا شده توسط زنان در ایران به هیچ وجه پدیده ی جدیدی نیست. از رقص اروتیک همزمان با خواندن اشعار اروتیک توسط زنده یاد مهوش

برای برخی مخاطبین ایرانی، به دلایل شرایط سیاسی-اجتماعی ایران، انقلابی جلوه کند ممکن است برای بسیاری از زنان فمینیست در کشورهایی دیگر سر فرود آوردن در برابر نرم ها و قواید سرمایه داری باشد و لزوما به معنای عملی برای مبارزه با زن ستیزی نهادینه شده در سیستم نباشد.

دولت از حادثه ای یک محمل ساخت برای حمله به هنرمندان زن ایرانی.

فردی دیگر این بحث ها را در تخریب شخصیت گل شیفته ارزیابی می کند و ان را با صلیب کشیدن مسیح مقایسه می کند

این دو روز کاری که ارزشی ها، مجاهدین و سبزالهی های مسلمان (جمعا ایرانی های مسلمان) با گلشیفته فراهانی کردن کم از به صلیب کشیدن عیسی نبود در همانجا عکس از او را که دستهایش به میخ به سینه اش وصل شده بوده بد را به نمایش گذاشت

خبرگزاری فارس با انتشار خبری با عنوان «اقدام وقیحانه هنرپیشه فیلم اصغر فرهادی»،به این موضوع پرداخت : سرانجام بازیگری که کشورش را ترک کرد و به سینمای هالیوود پیوست، چیزی جز بی اخلاقی نبودبه گزارش خبرگزاری فارس، انتشار عکس نیمه برهنه «گلشیفته فراهانی» در فیسبوک و پس از آن دیگر سایت های اینترنتی واکنش بسیاری از سینما دوستان را برانگیخت که چرا بازیگری که یک روز با ان بازی در نقش مادری فداکار در فیلم «میم مثل مادر» خوش درخشیده بود، با پناه بردن به سینمای غرب امروز افتخارش این است تا به حراج گذاشتن نجابتش، عکسش بر جلد یک مجله فرانسوی منتشر شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان، از رسانه های حکومتی ایران، با این اظهارنظر که «وی علاقه شدیدی برای جلب توجه و شدت بخشیدن به شیب رفتار غیراخلاقی اش دارد» نوشت که «بسیاری از کارشناسان سینمایی کارهای غیراخلاقی این بازیگر را پیشبینی کرده بودند».
همچنین ، فیلم مستندی از تلویزیون جمهوری اسلامی ایران به نام "خود شیفته خود ریخته"، پخش شد. این فیلم با جمله ،فرج الله سلحشور، که سینمای ایران را " فاحشه خانه " خوانده بود، خاتمه یافت .

گل شیفته هم به سلحشور جوابیه کوتاهی داد.

نگاهی دیگر به فیلم و عکس

ایا عکس ها و یا این فیلم به خودی خود دارای این مفاهیم که برایش در نظر گرفته اند ، هست؟ یا نه ؟ آیا خانم گل شیفته با نیّتی سیاسی به این کاردست زده است؟

با نگاهی دیگربار به عکس ها می توانید گل شیفته را ایستاده با نگاهی حیران، نگران، زیبا و معصوم، ببینید. نگاه گوسفندی در انتظار ذبح و قربانی شدن، در حالیکه به دوربین زل زده و دو دستش را روی سینه هایشگرفته عکس، سوژه اش علیرغم لخت بودن معصومیتی غریب و کودکانه را در خود دارد و فاقد هر گونه وقاحت و یا جلوه های دیگر سکس است. عکس دیگر نیمی از بالاتنه عریان است و نیمی دیگر در محاق پوشیده وبالبخندی محو و محکوم و معصوم خیره به پیش رو است.

این عکس ها حاصل فیلم کوتاهی است که برای جشنواره "سزار" در فرانسه ساخته شده و مربوط به ژان موندینو، عکاس سر شناس فرانسوی، است با شانزده بازیگر جوان و با مضمونی انسانی و خاص. در فیلم هر یک از بازیگران کلماتی با این مضامین را تکرار می کنند:

"مرا دراین لحظه برهنه نگاه کن، رها از جسم و روحم، فارغ از دغدغه ها و زخمهایم از خود بی خود میشوم و در عالم خلسه رها میشوم و در عین پاکدامنی عصیانگر میشوم و از تابوها میگریزم ، تمام سر رشته وجودم از هم پراکنده میگردند و تمام ذرات وجودم همانند گردبادی به رقص در می‌آیند، من از خود بیخود میشوم، من با بازیگری خود رویاهای شما را خلق میکنم و با ارتعاش کلمات، شما را به وجد میاورم، گاهی شما را میخندانم و گاه میگریانم و گاه نفسهای شما را در سینه حبس می کنم، با وجودیکه زخم خورده ام این تشویق و فریادهای شماست که به من نیرو میدهد تا ناممکن ها و ناگفتنی های شما را نمایش دراورم. من با عرق سردی بر پیشانی و استرس و انتظاری زجر آور و بی انتها ،در مقابل حرفهای فرومایگان کر میشوم ، من به راهم اعتقاد دارم و خود را در آن رها می کنم"

در این فیلم تمام دختران پسران جلوی دوربین لخت می شودند هریک در نوع خود و گل شیفته نمایی بیشتر از بقیه سینه را در لحظه به نمایش می گذارد این فیلم عنوان یک فیلم"اروتیک" را یدک نمی کشد..این کار چند ماه بیش از انتشار و ماجرای فیس بوکی شدنش، در فرانسه ساخته شده است. «مادام فیگارو» "وبسایت" فرانسوی زبان ، یک کلیپ ویدئویی از این فیلم روی وبسایت خود قرار می دهد که در آن هفت بازیگر نامزد جایزه سزار، اسکار یکی از جشنواره های سینمای فرانسه، در حال برهنه شدن دیده می شوند. گلشیفته فراهانی نیز یکی از این هفت تن بازیگر است. مجله فيگارو عکس های گلشیفته فراهانی را روز چهارشنبه از اين مجموعه حذف کرد.

گل شیفته به عنوان انسانی آگاه ، نگاه جامعه را می شناسد و می داند مردان و زنان میهنش چگونه می اندیشند. در زمانی که جلوی دوربین به عنوان هنرپیشه فیلم کار زیبا و هنرمندانه اش را ارائه داده حتما به عواقب کار اندیشیده بوده است و محتملا آگاه بوده که چه خواهد شد طبیعتا پیش بینی می کرده که پدر چه خواهد گفت؟ مادر چه؟ و بر اثر این اتفاق ِعریان شدن در برابر دوربین، در داخل و یا حتی در خارج از کشور چه غوغایی در خواهد گرفت.

در اثنای بهار عربی در مصر تجاوزات متعددی به زنان مصری حاضر در تظاهرات، صورت گرفت و در عین حال تست باکره گی زنانی که در تظاهرات حاضر بودند انجام گرفت و مسایلی دیگر، سبب گردید تا "علیا ماجده المهدی" دختر بیست ساله مصری در اعتراض اقدامات علیه زنان در مصر برای توجه افکار عمومی در 8 نوامبر 2011عکس های برهنه خود را در فیس بوک به نمایش بگذارد . "علیا ماجد المهدی" بخاطر انتشار عکس های لخت در فیس بوک به شهرت جهانی رسید مقامات دولتی کار او را محکوم و در حد اعدام اعلام کردند اما صدها هزار نفر از او حمایت کردند "علیا" به همراه عکس های خود، عکس یک مرد جوان مصری را که گیتاری در دست دارد، همراه با تابلویی از "فادی موریس" که تصویر یک زن برهنه را نقاشی کرده و همچنین عکس هایی از زنان برهنه دیگر را منتشر کرده است.

و گل شیفته بدون این پیش زمینه ها و یا هر زمینه دیگری بدون هیچ توضیحی عکس های برهنه اش را همزمان با مجله فیگارو در فیس بوک و سایت شخصی اش گذاشت. گل شیفته با جان و روح شیفته اش این کار پُر جسارت را نه تنها برای آزادی بیان و نه تنها برای ازادی زن، به انجام رساند. اگر چه این حرکت او در درون خود شاید همه ی این مفاهیم را هم به همراه داشته باشد. و شاید هم او روزی بتواند به ژاندارکی برای آرزوهای نهفته نسل خود مبدّل شود. گل شیفته ایی که فردیتش ستودنی است. یعنی هر انچه که در جامعه ما گم شده و هنوز جایگاه واقعی اش را به دست نیاورده است.

اما در این میان همه این حرف و حدیث های گفته و شنیده شده، گل شیفته نه نماینده جنبش زنان است و نه نماینده سینما گران ایران....؟ او در وهله اول نماینده خودش است و حق اوست که هر کار را که صلاح خود می داند انجام دهد و این به هیچ کس دیگری مربوط نیست. او همچنین نماینده بخشی از جوانانی است که حاضر بودند بخاطر رای شان به خیابان بیایند و خسارت بپردازند. سهراب و ندا و امیر و محسن .....از آن دسته بودند اینگونه شیوه های مبارزات فردی را که از میان نسل جوان سر می زند هم دور از انتظار است و هم دارای مشخصه های جوانی است. نشان می دهند که از این نسل هر کاری بر می آید. چرا؟ چون این نسل این نسل بی محابا و آگاه است و برای خواسته اش می خواهد به جلو برود و گل شیفته هم یکی ازهمین جان های شیفته است.

عفت ماهباز ، لندن

http://efatmahbaz.com/

CLOAKING

زیر نویس:

علیا ماجده المهدی (متولد ۱۹۹۱ در مصر) فعال حقوق زنان، دانشجوی دانشگاه آمریکایی قاهره است. او در اقدامی با انداختن تصاویری بدون لباس از خودش در وبلاگش جامعه و حکام جنس‌گرای کشور مصر را به مبارزه فرا خواند. پس از آن تعداد بازدید از وبگاه وی از ۳ میلیون گذشته‌است. انتشار این تصاویر اظهارات متفاوتی را در مصر و خارج از این کشور به راه انداخته‌است. گروه‌های افراطی اسلام‌گرا به فکر مجازات او هستند، در حالی که فعالان حقوق‌بشر در مصر و خارج از این کشور اقدام وی حمایت کرده‌اند.[۱]

وی که خود را آتئیست معرفی می‌کند از پنج ماه پیش از انتشار این تصاویر با دوست پسرش کریم عامر زندگی می‌کرده‌است. کریم عامر در سال ۲۰۰۶ به دلیل انتقاد از اسلام و اهانت به حسنی مبارک به چهار سال زندان در یک زندان فوق امنیتی محکوم شد. برخلاف برخی گزارش‌ها که وی را فعال سیاسی و عضو جنبش ۶ آوریل (گروه آغازگر انقلاب ۲۰۱۱ مصر) خوانده‌اند وی تصریح کرده که او فعالیت سیاسی ندارد و عضو ۶ آوریل نیست اما در اعتراضات علیه حسنی مبارک شرکت داشته‌است.[۳]

او در کنار تصاویر متنی را قرار داده‌است که دلیل کار خود را اشاره می‌کند:

گفته شد سه بازدید کننده در هر ثانیه رکوردی است که وبلاگ علیا ماجده المهدی این دختر ۲۰ ساله مصری توانست بشکند. وبلاگ «مذکرات ثائره» (یادداشت های یک دختر انقلابی) توانست بزرگترین تجمع عربی را رقم بزند؛ شمار بازدید کنندگان یک روز از این وبلاگ از جمعیت حاضر در ۵ استادیوم ورزشی مقدمات رقابت های جام جهانی که ۲۰۱۴ بیشتر است.

فراهانی در سزار ۲۰۱۲ - César Awards 2012

 

 

مطلب دیگر